Hrajú farby v ovocí a zelenine dôležitú úlohu?
Svetová zdravotnícka organizácia odporúča denne zjesť cca 400g zeleniny a ovocia v pomere 2 jednotky zeleniny na 1 jednotku ovocia. Množstvo zeleniny a ovocia, ktoré zjete, však nie je jediná vec, ktorú musíte vziať do úvahy. Musíte sa tiež pokúsiť konzumovať ovocie a zeleninu v rôznych farbách.
Rôzne farby ovocia a zeleniny totiž naznačujú obsah rôznych druhov živín, vitamínov a minerálov, ktoré obsahujú.
Nie je vhodné, ak preferujete jednu „farbu“ . Uvedieme si to na príklade. V zimných obdobiach je na Slovensku zvýšená konzumácia pomarančov, mandariniek, citrónov, grepov a podobného „oranžového“ ovocia. Ak ovocie vhodne preložíme zeleninou a ovocím inej farby, budeme mať istotu, že telo dostane dostatočné množstvo všetkých potrebných živín.
Čo znamenajú farby?
- Červené ovocie a zelenina
Paradajky, jahody, či červená fazuľa sú bohaté na vitamín A a C, ale tiež sú plné antioxidantov a draslíka. Vďaka nim sa redukuje poškodenie buniek voľnými radikálmi a môže sa vďaka nim znížiť riziko srdcových chorôb, mŕtvice, rakoviny, degenerácie makuly a problémov s pamäťou.
- Oranžové/žlté ovocie a zelenina
Vitamín C a A, ale aj draslík a bróm obsiahnuté napr. v ananáse, mrkve, tekvici, či broskyniach pomáhajú imunitnému systému a zlepšujú videnie.
- Cibuľa, banány, huby, cesnak radíme medzi biele ovocie a zeleninu
Ich význam spočíva v boji so srdcovými chorobami a rakovinou. Niektoré biele potraviny, ako je cesnak, obsahujú alicín, ktorý môže pomôcť znížiť riziko vysokého krvného tlaku, vysokého cholesterolu, rakoviny a srdcových chorôb.
- Zelené ovocie a zelenina
Zelená farba znamená veľa draslíka na ochranu srdca a vitamínu K, ktorý napomáha procesu zrážania krvi. Zelené ovocie a zelenina tiež pomáhajú udržiavať zdravý zrak, silné kosti a zuby.
- Modro-fialové ovocie a zelenina
Obľúbené brusnice, fialové hrozno, hrozienka a baklažán, podporujú zdravie močových ciest a funkciu pamäti. Ich zloženie pomáha aj pri zdravom starnutí.
Majte ale na pamäti, že nie každá plodina má aj nevyhnutne málo kalórií. Napríklad také avokádo má približne 400 kalórií. Podobne sú na tom napríklad hrozienka alebo čerešne. Rovnako tak sa snažte vyhýbať sa škrobu, ktorý je obsiahnutý najmä v kukurici alebo zemiakoch. Je lepšie jesť zeleninu surovú, prípadne robenú nad parou, kedy sa neznehodnotia živiny. Dôležité je jesť sezónne ovocie. Jahody v zime majú preukázateľne menej živín a vitamínov, ako keď ich jete v čase zberu.